Obszary zdrowia

Porozmawiajmy o płodności

Każda kobieta może mieć inne wyobrażenia na temat właściwego czasu na urodzenie dziecka. Nie zawsze pokrywają się one jednak z indywidualnymi uwarunkowaniami biologicznymi.

Jest to niezręczny temat — szczególnie w przypadku osób, które nie są gotowe na to, by choćby wyobrazić sobie, że zostaną rodzicem. Poruszanie kwestii płodności zawsze będzie trudne, dlaczego więc nie zrobić tego od razu? Akurat w tym przypadku trafne jest powiedzenie „im wcześniej, tym lepiej”.

Odpowiedni czas

Sytuacja każdej kobiety jest inna. Niektóre nie znalazły jeszcze odpowiedniego partnera. Inne chcą najpierw skupić się na karierze i odnieść sukces zawodowy. A jeszcze inne muszą w pierwszej kolejności zadbać o siebie i swoje samopoczucie. Również historie znajomych kobiet, które zostały matkami w późniejszym okresie życia, mogą przyczynić się do odkładania tej decyzji w czasie.

Organizm każdej kobiety jest jednak inny i nie ma prostego sposobu na to, aby przewidzieć okres naturalnej płodności w konkretnym przypadku. Wszyscy ludzie zasługują na to, by podążać własną drogą i samodzielnie decydować o tym, czy i kiedy chcą mieć dzieci. Warto jednak podjąć taką decyzję świadomie, z wyprzedzeniem znając dostępne opcje. Może w tym pomóc wykonanie badań.

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować trudności z zajściem w ciążę. Jednym z najczęstszych jest zmniejszanie liczby i obniżanie jakości komórek jajowych w jajnikach wraz z wiekiem. W momencie narodzin w jajnikach przeciętnej dziewczynki znajdują się około dwa miliony komórek jajowych, co stanowi ich maksymalną liczbę. Szybkość „starzenia się” i zmniejszania rezerwy jajnikowej różni się jednak między kobietami.

W każdym momencie życia można wykonać proste badanie z krwi pod kątem biomarkera znanego jako hormon antymüllerowski (AMH). Test AMH pozwala lekarzowi oszacować pozostałą liczbę komórek jajowych i przekazać odpowiednie zalecenia pacjentce.

Oszczędź sobie zmartwień w przyszłości

Do czego kobieta może wykorzystać te dane? Podobnie jak osiągnięcie każdego innego celu, założenie rodziny wymaga czasu, wysiłku oraz opracowania odpowiedniego planu. A właściwym decyzjom podczas takiego przedsięwzięcia sprzyja dostęp do jak największej ilości informacji.

Przykładowo, podjęcie odpowiednich czynności od razu — gdy rezerwa jajnikowa jest jeszcze na odpowiednim poziomie — a nie dopiero wtedy, gdy pojawią się problemy z płodnością, pozostawia więcej czasu na działanie. W takiej sytuacji kobieta może rozważyć przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych, skorzystanie z dostępnych metod leczenia lub podjęcie innych dalszych kroków.

Wykonanie badań pod kątem płodności może rozwiać niektóre obawy. Być może uzyskane informacje pozwolą nawet odłożyć podjęcie ostatecznej decyzji na później — ale warto wiedzieć, czy na taką decyzję jest jeszcze czas.

Jest to jedna z tych sytuacji, które nawet trudno sobie wyobrazić. Z tego powodu warto już teraz rozważyć kwestie związane z płodnością i zamiast mówić „może kiedyś”, po prostu poruszyć ten temat ze swoim lekarzem. Przygotowanie się na różne ewentualności daje kobiecie możliwość podjęcia decyzji w odpowiednim dla niej czasie. Wiedza daje poczucie sprawczości. Osoby, które podejmują świadome decyzje, mogą przejąć kontrolę nad swoim życiem, aby robić to, co jest dla nich właściwe.

Każda kobieta ma własną historię. I powinna móc ją opowiadać na własnych warunkach.

Portal dla profesjonalistów

Strona, na którą wchodzisz zawiera treści dotyczące wyrobów medycznych przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów zajmujących się ich używaniem lub obrotem. Wejście na nią wymaga oświadczenia o byciu osobą uprawnioną do dostępu do tego rodzaju treści. Jeśli nie spełniasz wskazanych kryteriów, wróć do treści ogólnodostępnych na roche.pl

KontaktRoche na świecielinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeZgłaszanie działań niepożądanychProdukty leczniczenavify PortalPortal Wiedza PacjentaPortal dla lekarzyPolityka PrywatnościNota prawna