Historia Roche w Polsce

Pierwsze produkty założonej w 1896 roku w Bazylei firmy dotarły do pacjentów w Warszawie już po czterech latach, czyli w 1900 r. W 1928 roku w Polsce powstał pierwszy zakład produkcyjny. Firma notowała imponujący wzrost produkcji oraz liczby zatrudnionych aż do wybuchu II Wojny Światowej.

Jak całe polskie społeczeństwo, także pracownicy Roche żyli podczas wojny w skrajnie trudnych warunkach. Aby ich wesprzeć firma wypłacała jednorazowe premie oraz bezzwrotne pożyczki, a także kupowała artykuły spożywcze i sprzedawała je pracownikom po mocno obniżonych cenach. Mimo ogromnych trudności na rynku i spadającej sprzedaży, liczba pracowników firmy ciągle rosła. Dzięki często fikcyjnemu zatrudnianiu „kobiet i mężczyzn z dobrych rodzin” Polacy unikali deportacji, wywózek na roboty i innych przejawów terroru nazistowskiego okupanta. Jeszcze w 1944 r. Roche przekazał ofiarom Powstania Warszawskiego lekarstwa o wartości 47 000 franków szwajcarskich, czyli ok. 200 tys. zł.  

Uwłaszczona w 1957 r. firma, wróciła do Polski w 1989 r, by dziś stać się liderem rynku szpitalnego w Polsce w obszarze farmacji. Roche Polska dostarcza rocznie innowacyjne terapie dla ponad 700 000 polskich pacjentów. Dzięki lekom Roche, wspieranym przez nowoczesne systemy diagnostyczne, stawiamy czoło najpoważniejszym chorobom. Wkład firmy w rozwój polskiej gospodarki i nauki, transfer innowacyjnych technologii oraz wiedzy ma głębokie korzenie w ponad 100 letniej obecności Roche w Polsce.

Rozwój nowoczesnych leków Roche nie byłby możliwy bez ludzi i wybitnych polskich naukowców pracujących zarówno w Polsce, jak w filiach Roche na całym świecie. Wśród nich szczególne znaczenie mieli:

Tadeusz Reichstein (1897 – 1996) – biochemik polskiego pochodzenia, urodzony w 1897 r. we Włocławku. Laureat nagrody Nobla, stworzył praktyczną metodę syntezy witaminy C i zapoczątkował tzw. „erę witamin” w Roche.

Leon Henryk Sternbach (1908 – 2005) – chemik, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Twórca Librium - pierwszego na świecie leku będącego pochodną benzodiazepiny o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym oraz Valium – najpopularniejszego i najlepiej sprzedającego się leku w historii Roche.

dr Mark Śliwkowski – naukowiec polskiego pochodzenia, badający receptory z rodziny HER i ich wpływ na rozwój nowotworów, współtwórca leku trastuzumab, który zrewolucjonizował leczenie raka piersi.