Roche Polska partnerem obchodów 100–lecia nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Szwajcarią

Roche w Polsce
Polska gospodarka korzysta z kapitału i potencjału innowacyjnego szwajcarskich inwestorów
  • Szwajcaria jest drugim co do wielkości inwestorem spoza UE w Polsce

  • Gospodarka Szwajcarii jest uważana za najbardziej innowacyjną w Europie

  • Szwajcarskie firmy takie jak Roche inwestują w Polsce i umożliwiają transfer wiedzy i innowacyjnych technologii

Rzeczpospolitą Polską i Konfederację Szwajcarską już od 100 łączą lat stosunki dyplomatyczne. Na przestrzeni stulecia udało się zbudować trwałe więzy opierające się przede wszystkim na inwestycjach, nauce i wiedzy. Szwajcaria zajmuje drugie miejsce po USA wśród gospodarek spoza UE pod względem ulokowanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Według najnowszych dostępnych danych, wartość inwestycji wynosi blisko 17,5 mld zł.

Roche każdego roku inwestuje w Polsce setki milionów złotych w badania i rozwój. Ich wartość w latach 2014–2019 wyniosła w sumie blisko 3 mld zł. Firma sprzedaje swoje produkty w Polsce od 1900 r., a w 1923 r. uruchomiła w Warszawie fabrykę leków.

W badaniu poziomu innowacyjności Summary Innovation Index (SII) Szwajcaria uzyskała miano najbardziej innowacyjnego państwa spośród wszystkich poddanych ocenie. Kategoryzując całą grupę badawczą, Szwajcaria znajduje się w gronie liderów innowacji wyprzedzając Szwecję, Danię, Finlandię, Holandię, Wielką Brytanię i Niemcy*. Dzięki inwestycjom Roche w Poznaniu i Warszawie powstało Globalne Centrum Usług Informatycznych Roche, tworzące najnowocześniejsze narzędzia informatyczne usprawniające i przyśpieszające proces prac nad nowymi cząsteczkami. Powołane wspólnie z Centrum Onkologii–Instytutem im. Marii Skłodowskiej–Curie Centrum Naukowo – Przemysłowe umożliwiło stworzenie Oddziału Badań Wczesnych Faz. Również w Polsce znajduje się Regionalne Centrum Badań Klinicznych Roche dla Europy Środkowo–Wschodniej. Wraz z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi Roche Polska prowadzi projekt doktoratów wdrożeniowych, a z Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii podpisane zostało porozumienie, na mocy którego powstaną bazy genomowe.

Firma angażuje się również we współpracę z Uniwersytetem Warszawskim.

Roche Polska przyczynia się również do międzynarodowej współpracy naukowej. Podpisane niedawno porozumienie pomiędzy Centrum Onkologii–Instytutem a Uniwersytetem w Lozannie i Ludwig Institute było możliwe dzięki wsparciu i zaangażowaniu właśnie firmy farmaceutycznej. Owocem wspólnych działań naukowców z Polski i Szwajcarii mogą być przełomowe terapie, współtworzone także przez polskich naukowców.

* http://ec.europa.eu/growth/industry/innovation/facts–figures/scoreboards_en

KontaktRoche na świecielinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeZgłaszanie działań niepożądanychProdukty leczniczenavify PortalPortal Wiedza PacjentaPortal dla lekarzyPolityka PrywatnościNota prawna