Inauguracja współpracy UCK w Gdańsku i Roche Polska

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jako pierwszy polski ośrodek dołącza do globalnego programu Placówek Referencyjnych Roche. Przystąpienie UCK do międzynarodowej platformy Roche Reference Site Network umożliwi tworzenie i wdrażanie rozwiązań technologicznych służących poprawie opieki nad pacjentami przy jeszcze lepszym zrozumieniu specyfiki pracy oraz potrzeb personelu medycznego i zespołów IT w szpitalach. Współpracę w ramach sieci Placówek Referencyjnych Roche zainaugurowano 16 lipca 2024 r. podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy UCK w Gdańsku a Roche Polska.

Rozwój i wsparcie technologii cyfrowych ma coraz większy wpływ na efektywność działania placówek medycznych, komfort pracy lekarzy oraz jakość opieki nad pacjentami. Budowa i wdrażanie nowoczesnych systemów technologii cyfrowej, które odpowiadają na potrzeby systemów ochrony zdrowia i przede wszystkim placówek medycznych, wymagają bliskiej współpracy firm technologicznych, klinicystów, specjalistów IT w szpitalach oraz personelu medycznego. Zainaugurowana przez Roche Polska i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku współpraca służyć będzie opracowywaniu i walidacji innowacyjnych rozwiązań medycznych i technologii cyfrowych, które – uwzględniając potrzeby placówek medycznych i specyfikę polskiego systemu ochrony zdrowia – będą sprzyjały poprawie jakości opieki nad pacjentami, zwiększały efektywność pracy personelu medycznego i usprawniały funkcjonowanie szpitali w Polsce.

W ramach sieci Placówek Referencyjnych Roche w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku będą walidowane, konsultowane i rozwijane rozwiązania i technologie cyfrowe tworzone przez Roche. Współpraca obejmuje m.in. konsultacje z ekspertami medycznymi, ekspertami IT w szpitalu oraz – w zależności od projektów – innymi specjalistami. Doskonalone w ten sposób technologie mają przede wszystkim służyć lepszemu dostosowaniu rozwiązań do potrzeb placówek medycznych i całego systemu ochrony zdrowia, ale także dzieleniu się z innymi placówkami doświadczeniem z testów i wdrożeń. Co ważne, już dzisiaj ponad 20 różnych globalnych produktów z obszaru rozwiązań cyfrowych tworzonych jest w Polsce przez Roche Informatics. W Polsce jest bowiem zlokalizowany jeden z największych globalnych hubów IT Roche, który w Warszawie i Poznaniu zatrudnia ponad 550 specjalistów IT, zaangażowanych m.in. w rozwój aplikacji wspierających pacjentów w codziennym życiu i zarządzaniu chorobą.

Jesteśmy zaszczyceni, że działania prowadzone przez Irmę Veberič i Roche Polska spotkały się z uznaniem stowarzyszenia Healthcare Businesswomen’s Association. Tytuł HBA Luminary to nobilitacja i odpowiedzialność, by nadal wspólnie, całym zespołem podążać w tym samym kierunku. Nasze zaangażowanie na rzecz naszych pracowników, partnerów, interesariuszy i – co najważniejsze – pacjentów, pozostaje równie duże, jak w pierwszym dniu naszej pracy.

Informacje o Roche Polska

Roche Polska od ponad 100 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania dla zdrowia, głównie w obszarze diagnostyki molekularnej i terapii celowanych. Posiada nowoczesne portfolio w onkologii, hematoonkologii, okulistyce i neurologii. Obecnie obok podstawowej działalności firmy, jaką jest dostarczanie innowacyjnych produktów leczniczych, w Polsce działają światowej klasy ośrodki Roche: Regionalne Centrum Badań Klinicznych dla Europy Środkowo-Wschodniej, zajmujące się bioinformatyką Roche Informatics, Global Procurement, Roche Diagnostics oraz Roche Diabetes Care. Roche wspiera także rozwój polskiej gospodarki poprzez inwestycje w badania i rozwój oraz współpracę z polskimi naukowcami.

Informacje o Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to największy w Polsce wysoko specjalistyczny szpital kliniczny przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Pacjenci mogą tu skorzystać z usług wysoko wyspecjalizowanej kadry, mają dostęp do innowacyjnych metod leczenia oraz sprzętu medycznego na najwyższym światowym poziomie. W ofercie UCK znajduje się pełen zakres usług medycznych w niemalże wszystkich dziedzinach medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem onkologii, kardiologii i neurologii. Szpital zapewnia zaawansowaną diagnostykę i leczenie, przeprowadzenie różnorodnych zabiegów chirurgicznych, kompleksową rehabilitację oraz opiekę paliatywną.

UCK to prężnie działający ośrodek transplantacyjny, w którym przeszczepia się serca, nerki, szpik i rogówki, płuca i wątrobę.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zatrudnia prawie cztery i pół tysiąca osób. Jednostka dysponuje bazą 1200 łóżek. W UCK znajdują się m.in. 36 klinik (łącznie z Klinicznym Oddziałem Ratunkowym), centra lecznicze oraz poradnie dla dzieci i dorosłych. W 2023 roku w UCK przeprowadzono około 160 tysięcy hospitalizacji. W skład Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wchodzą połączone budynki Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) i Inwazyjnej (CMI), które tworzą najnowocześniejszy w Polsce kompleks medyczny. W 2023 roku na terenie UCK rozpoczęto budowę wielospecjalistycznego Centrum Medycyny Pediatrycznej (CMP).

Dowiedz się więcej

KontaktRoche na świecielinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeZgłaszanie działań niepożądanychProdukty leczniczenavify PortalPortal Wiedza PacjentaPortal dla lekarzyPolityka PrywatnościNota prawna