Podczas zakończonego już Forum Ekonomicznego w Krynicy jednym z najczęściej podnoszonych zagadnień był wpływ informatyzacji na medycynę. W swoim przemówieniu, otwierającym sesję plenarną pt. „Inwestycje w zdrowie a gospodarka zdrowia - wyzwania zdrowotne państwa w kontekście rozwoju gospodarczego”, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował:
Roche Polska jest liderem w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań z pogranicza medycyny i informatyki. Forum Ekonomiczne było okazją do zaprezentowania ich podczas spotkania pod hasłem „Przyszłość innowacji medycznych”, podczas którego wystąpił Marcin Koprowski, Head of Technology z Globalnego Centrum Rozwiązań IT Roche. Innowacje powstają w Centrum stworzonym przez Roche Polska, między innymi we współpracy z polskimi naukowcami i lekarzami, jak również w oparciu o partnerstwa publiczno-prywatne z placówkami naukowymi w kraju.
Już dziś rozwój nowych leków i terapii uzależniony jest nie tylko od badań klinicznych, ale także zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Przykładowo, ogromne ilości danych z badań klinicznych są zbierane i analizowane przy wykorzystaniu big data i machine learning, co pozwala na przyśpieszenie procesu opracowywania nowego leku i w efekcie – na szybsze jego trafienie do pacjentów. Innowacje również skupiają się na wspieraniu codziennej pracy lekarzy oraz pomocy pacjentom, którzy zmagają się z chorobą.
- Rozwiązania informatyczne w przyszłości będą miały jeszcze większe znaczenie – zapewnia Marcin Koprowski, Head of Technology, Globalne Centrum Rozwiązań IT Roche. Działające w Polsce od 15 lat Centrum zajmuje się dostarczaniem innowacji z pogranicza informatyki i medycyny, takich jak np. systemy wspierające badania kliniczne nad nowymi lekami, systemy optymalizujące procesy wewnętrzne firmy, systemy wspierające diagnostykę i proces doboru indywidualnych terapii dla pacjenta. Przykładem narzędzia z pogranicza medycyny i informatyki, które powstało w Globalnym Centrum Rozwiązań IT Roche może być NAVIFY© Tumor Board.
NAVIFY Tumor Board to narzędzie informatyczne, stworzone przy wymiernym udziale polskich specjalistów, pomaga lekarzom w kluczowej czynności – kompleksowej analizie wyników badań pacjentów z chorobą nowotworową. Zmienia ono sposób, w jaki zespoły opieki onkologicznej przygotowują i przeprowadzają decyzje terapeutyczne. NAVIFY Tumor Board zbiera wszystkie informacje dotyczące przebiegu leczenia pacjenta w tym badania, testy, diagnozy i w jednolity sposób dostarcza informacje wszystkim uczestnikom konsylium lekarskiego. Zastosowane technologie i zaawansowane algorytmy pozwalają na skrócenie czasu potrzebnego na analizę wyników i podjęcie decyzji odnośnie najlepszej dla pacjenta metody leczenia. Technologia umożliwia również współpracę zespołu pracującego często w odległych od siebie lokalizacjach.
Przyszłość opieki zdrowotnej należy do medycyny spersonalizowanej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom m.in. Big Data czy machine learning możliwe jest analizowanie ogromnej ilości danych, co przyczynia się z kolei np. do opracowywania analiz genomowych nowotworów.
Jak dodaje ekspert, bardzo nowoczesnym kierunkiem, szczególnie w onkologii, jest dzisiaj integracja systemów opieki zdrowotnej i nauki: