Oświadczenie w Sprawie Korespondencji Dotyczącej Dostępności Emicizumabu [Aktualizacja 23.06.2025]
Roche w Polsce

Aktualizacja: 23 czerwca 2025 r.
Szanowni Państwo,
W związku z publicznymi informacjami z dnia 20 czerwca 2025 r., których źródłem jest fanpage na Facebooku Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię, a dotyczącymi korespondencji w sprawie udostępnienia emicizumabu dla pacjentów z hemofilią A niepowikłaną inhibitorem, w ramach Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2024–2028 (dalej: Narodowy Program, NPLH), publikujemy pełną korespondencję dotyczącą tej sprawy:
Wierzymy, że obu stronom tej komunikacji przyświeca nadrzędny cel – ułatwienie i przyspieszenie dostępu polskich pacjentów do innowacyjnych terapii w obszarze hemofilii. Dlatego niezwłocznie wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości i odpowiedzieliśmy na zapytania Stowarzyszenia.
Dążymy do zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki i odpowiedzialnego wprowadzania innowacyjnych terapii w Polsce poprzez otwartość na potrzeby polskiego systemu ochrony zdrowia, bez względu na to, którą ścieżkę finansowania (program lekowy lub NPLH) wybierze ostatecznie Ministerstwo Zdrowia. Pomimo dostępności emicizumabu w Polsce, refundacja leku nie odzwierciedla europejskich wskazań rejestracyjnych i standardów dostępności obowiązujących w innych krajach UE. Poza tematem niniejszej korespondencji, aktualnie toczą się dwa postępowania dotyczące udostępnienia leku w ramach programu lekowego:
Od listopada 2023 r. wniosek refundacyjny dla wybranej, wąskiej grupy dorosłych pacjentów z hemofilią A niepowikłaną inhibitorem, u których prowadzenie profilaktyki czynnikiem VIII jest niemożliwe lub nieskuteczne.
Od kwietnia 2025 r. kolejny wniosek o rozszerzenie dostępu do emicizumabu, zgodnie z zarejestrowanymi dla leku wskazaniami, co umożliwi równy dostęp i elastyczny dobór terapii.
Uwzględnianie potrzeb społeczności pacjentów w Polsce w procesie podejmowania decyzji jest dla nas bardzo ważne. W piśmie z dnia 18 czerwca 2025 r. wyraziliśmy otwartość na spotkanie z przedstawicielem Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. Podtrzymujemy deklarację otwartości na rozmowę z przedstawicielem Stowarzyszenia na temat potrzeb i opcji terapeutycznych podczas osobistego spotkania.
Media