Nasza historia

Oferujemy pacjentom lepszą jakość życia już od ponad wieku.

Firma Roche powstała w Szwajcarii, Niemczech i Włoszech w 1896 r. jako jedna z pierwszych firm utworzonych specjalnie w celu wytwarzania leków opracowanych na podstawie badań naukowych. Szybką ekspansję międzynarodową zawdzięcza odwadze i śmiałości swojego założyciela, Fritza Hoffmanna, kupca z Bazylei.

Od tamtego czasu firma Roche wykorzystuje innowacje i nowe technologie, by wypracowywać nowe praktyki medyczne służące wydłużeniu i lepszej jakości życia pacjentów. Cel ten pozostaje niezmienny, jednak sama firma Roche jako przedsiębiorstwo stale się zmienia, by go osiągać

Lata 90. XIX w.

Rok założenia

1896

Założenie firmy Roche

Spółka F. Hofmann-La Roche & Co powstała dnia 1 października 1896 r. w szwajcarskiej Bazylei. Doświadczywszy bezpośrednio niszczycielskich skutków epidemii cholery w Hamburgu, założyciel firmy, Fritz Hoffmann, przyrzeka sobie, że przyczyni się do przekształcenia opieki zdrowotnej. Jest przekonany, że leki należy wytwarzać na skalę przemysłową i rozprowadzać je w wielu krajach.

Od 1897 r. do drugiej dekady XX w.

Wczesna ekspansja

1912

Wczesne etapy globalnej ekspansji firmy Roche

Roche rozwija się na całym świecie i zatrudnia już ponad 700 osób. Do 1912 r. powstają biura jednostek stowarzyszonych na trzech kontynentach i w dziewięciu krajach: Szwajcarii, Japonii, Francji, Rosji, we Włoszech, Niemczech, w Anglii oraz Stanach Zjednoczonych.

1898

Pierwszy sukces o smaku pomarańczy

Dostępny bez recepty syrop na kaszel firmy Roche niemal natychmiast staje się sukcesem. Wprowadzony na rynek w 1898 r., szybko staje się bestsellerem; pozostaje na rynku przez 60 lat, a firma Roche wkracza dzięki niemu na ścieżkę rozwoju przyszłych przełomowych wynalazków medycznych.

1919-1922

Czasy kryzysu

1919

Wojna i komplikacje

Na skutek I wojny światowej oraz wojny domowej w Rosji firma popada w poważny kryzys finansowy. Aby utrzymać działalność, Roche staje się spółką akcyjną. Rok później umiera jej założyciel. Stery po nim przejmuje Emil C. Barell, który umacnia naukowe nastawienie przedsiębiorstwa.

Lata 20. i 30. XX w.

Wyprzedzamy swoje czasy

1925

Pierwsza dyrektor generalna w firmie Roche

Alice Keller, trzydziestolatka urodzona w Bazylei, staje się pierwszą dyrektor generalną w firmie Roche. W 1925 r. wsiada na statek do Tokio, gdzie Roche ma spółkę zależną. Alice stale awansuje i po powrocie do Szwajcarii w 1939 r. wchodzi do grona ścisłego kierownictwa, co jest sensacyjnym osiągnięciem w tamtych czasach.

1929

Pionierskie naukowczynie podważają status quo

Do instytutu farmakologicznego firmy Roche dołącza Hilde Pfaltz, która z czasem staje na jego czele. To tutaj wprowadza ona szereg innowacji, w tym przede wszystkim standaryzowane badanie nowych leków pod kątem teratogenności. W 1940 r. Pfaltz zostaje pierwszą oficjalną lekarką firmy Roche.

Lata 30. XX w.

Wczesne dążenia naukowe

1933

Era witamin

Tadeusz Reichstein, szwajcarski chemik polskiego pochodzenia, po pięciu latach badań naukowych odkrywa sposób syntetyzowania witaminy C. To jeden z pierwszych leków produkowanych na rynek masowy wytwarzany w jałowym środowisku, bezpieczny i w odpowiedniej dawce, a przy tym w przystępnej cenie. Firma Roche staje się wiodącym dostawcą witamin; jednocześnie jest to jedna z pierwszych jej przygód w dziedzinie biotechnologii.

Lata 50., 60. i 70. XX w.

Pionierskie przedsięwzięcia i podejmowanie ryzyka

1957

Innowacje onkologiczne

Po zaprojektowaniu pionierskiego programu badań przesiewowych pod kątem nowotworów, firma rozpoczyna podróż, która na zawsze zmieni leczenie onkologiczne. Przełomowe badania pracującego dla firmy Roche naukowca Roberta Duschinsky'ego (na zdjęciu) i biochemika Charles'a Heidelbergera wzmacniają pozycję firmy Roche jako lidera w dziedzinie onkologii, a efekty ich odkryć zmieniają oblicze walki z różnymi rodzajami nowotworów , w tym rakiem jelita grubego, piersi czy żołądka.

1966

Roche ponownie wkracza na rynek diagnostyki

Niewielka gałąź działalności firmy Roche zajmująca się odczynnikami diagnostycznymi, założona w latach 20. XX w., przez lata pozostawała nieaktywna, aż w 1966 r. spółka zdecydowała się utworzyć odpowiedni dział na potrzeby wytwarzania substancji chemicznych i aparatury do celów diagnostycznych. W 1968 r. dzięki nabyciu szeregu podmiotów spółka wzbogaca się o potrzebną wiedzę ekspercką w obszarach takich jak elektronika i inżynieria.

1968-1972

Instytuty badawcze zakładane na całym świecie

W latach 1968–1972 firma Roche poszerza swoje możliwości w dziedzinie niezależnych badań naukowych poprzez otwarcie kilku centrów badawczych: Instytutu Biologii Molekularnej Roche w Nutley w stanie New Jersey (1968), Instytutu Immunologii w Bazylei (1969) i Centrum Badawczego Nippon w miejscowości Kumakara w Japonii (1972).

1979

Ciągła ekspansja

W 1979 r. firma Roche nadal się rozwija. Instytut Roche Nutley podejmuje partnerską współpracę z biotechnologiczną spółką Genentech z San Francisco, która ma służyć opracowaniu procesu wytwarzania interferonu, stosowanego w leczeniu takich chorób jak zapalenie wątroby, stwardnienie rozsiane czy rak. Jednocześnie nadal powiększa się dział diagnostyczny.

Lata 80. XX w.

Globalne uznanie dla naukowców firmy Roche

1984

Przełomowe badania w dziedzinie immunologii

W 1984 r. Niels Kaj Jerne, pierwszy dyrektor Instytutu Immunologii w Bazylei, otrzymuje Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za swoją nowatorską pracę w obszarze immunologii.

1987

Przeciwciała w centrum uwagi

W 1987 r. Susumu Tonegawa, badacz w Instytucie Immunologii w Bazylei w latach 1972–1981, otrzymuje Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za swoją pracę nad genetycznymi podstawami różnorodności przeciwciał. Jego fundamentalne odkrycia utorowały drogę do wytwarzania przeciwciał humanizowanych.

Lata 90. XX w.

Zmiana strategii

Lata 90. XX w.

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa

Aby jeszcze bardziej skoncentrować się na opiece zdrowotnej, firma Roche zmienia strategię. Pozbywa się dwóch linii działalności – w 1999 r. działu perfum i aromatów, a w 2002 r. witamin i chemikaliów wysokowartościowych. Celem firmy jest dalszy rozwój i większa koncentracja na działach farmaceutycznym i diagnostycznym. Poprzez połączenie mocnych stron i wiedzy eksperckiej obu działów firma Roche nadaje priorytet innowacyjnym rozwiązaniom ukierunkowanym na całą ścieżkę leczenia. Firma zaczyna odgrywać coraz większą rolę w kształtowaniu przyszłości medycyny spersonalizowanej.

1995

Nowatorskie metody leczenia raka

W połowie lat 90. opracowano szereg innowacyjnych, przełomowych leków na raka, co stanowiło rewolucję w onkologii, a pacjentom dało nowe nadzieje.

1997

Innowacje w diagnostyce

Przez całe lata 90. dział diagnostyczny wprowadza na rynek szereg rewolucyjnych produktów w różnych obszarach badań medycznych. Wśród nich jest pierwsze na świecie zautomatyzowane urządzenie do diagnostyki laboratoryjnej – przyrząd pozwalający użytkownikom na przeprowadzanie kilku testów jednocześnie, co stanowi przełom w diagnostyce. W 1997 r. firma Roche przejmuje spółkę Boehringer Mannheim i staje się światowym liderem w dziedzinie diagnostyki in vitro, jak również głównym graczem w opiece diabetologicznej.

Pierwsza dekada XXI w.

Przemieniamy opiekę zdrowotną poprzez partnerstwa

2002

Zaangażowanie na rynku japońskim

Spółki Roche i Chugai tworzą alians, by zbudować w Japonii badawczą firmę farmaceutyczną. Nowe przedsiębiorstwo – o nazwie Chugai Pharmaceutical Co., Ltd – powstaje z połączenia podmiotów Nippon Roche oraz Chugai. Specjalizuje się w lekach dostępnych na receptę, a jego mocną stroną jest biotechnologia.

2009

Do Grupy Roche dołącza Genentech

Nabywszy 60% udziałów w spółce Genentech w 1990 r., spółka Roche w 2009 r. kupuje jej pozostałe udziały, co oznacza oficjalne połączenie obu gigantów farmaceutycznych. Po połączeniu portfeli spółki te stają się największą na świecie firmą biotechnologiczną, która skupia się na wykorzystywaniu informacji genetycznych człowieka do opracowywania leków dla pacjentów z poważnymi lub zagrażającymi życiu schorzeniami. Fuzja daje także firmie Roche dostęp do szeregu nowych leków i badań naukowych, a spółce Genentech długą historię doskonałości naukowej, jak również szeroko zakrojone wsparcie finansowe i globalne partnerstwa na rynku.

2017

Więcej rozwiązań dla pacjentów dzięki większemu portfolio

Po trzech dekadach koncentrowania się przede wszystkim na terapiach onkologicznych firma Roche wykorzystuje szybkie postępy w biologii molekularnej, by poszerzyć swoje portfolio, i opracowuje leki w dziedzinach takich jak neurologia, stwardnienie rozsiane, okulistyka czy hematologia.

2018

Znaczenie danych

Wobec coraz większych ilości danych, nowych sposobów ich strukturyzowania i wykorzystywania, a także wraz z rozwojem uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji firma Roche łączy siły ze specjalistami w tej dziedzinie. W 2018 r. kupuje spółkę Flatiron Health, lidera w przetwarzaniu danych klinicznych, jak również Foundation Medicine, jedną z największych na świecie baz danych genetycznych dotyczących nowotworów, specjalizującą się w profilowaniu genomu. Dzięki tym przejęciom firma Roche może lepiej rozumieć medycynę precyzyjną, co jeszcze bardziej zbliża nas do realizacji obietnicy związanej z medycyną spersonalizowaną.

2019

Nowy gracz w terapii genetycznej

Firma Roche kupuje spółkę Spark Therapeutics z siedzibą w Filadelfii; przedsiębiorstwo to powstało z myślą o walce z chorobami genetycznymi. Wspólnie podmioty te mogą coraz lepiej poznawać ludzki genom i nieprawidłowości genetyczne, by opracowywać przełomowe, zindywidualizowane terapie dla pacjentów z bardzo specyficznymi chorobami genetycznymi, dzięki skupieniu się na ich podstawowych przyczynach.

Od 2020 r. do chwili obecnej

Opieka zdrowotna w dobie pandemii

2020

Stawić czoła wyzwaniu

Wybuch globalnej pandemii koronawirusa w 2020 r. stanowi dla firmy Roche nowe wyzwanie. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom to sprawa nadrzędna, ale podtrzymanie produkcji kluczowych leków ma krytyczne znaczenie dla zapewnienia pacjentom leków i rozwiązań ratujących życie. Spółce udaje się z zawrotną szybkością opracować wiarygodne testy na obecność COVID-19, a jednocześnie nadal opracowywać innowacyjne leki na różnego rodzaju choroby.

KontaktRoche na świecielinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeZgłaszanie działań niepożądanychProdukty leczniczenavify PortalPortal Wiedza PacjentaPortal dla lekarzyPolityka PrywatnościNota prawna