Media Release

Warszawa, 21.01.2013

Zapytaj bliskich o zdrowie

Według danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów, ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem. Ok. 65% chorych na chłoniaki to osoby po 55 roku życia. Dzień Babci i Dzień Dziadka są dobrą okazją do zadbania o zdrowie najbliższych.

 

„Zapytaj Bliskich o zdrowie” to ogólnopolska akcja edukacyjna organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka (21, 22 stycznia). Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem zwiększającej się wraz z wiekiem zachorowalności na nowotwory układu odpornościowego oraz upowszechnienie wiedzy o chłoniakach (w tym zaliczanej do chłoniaków przewlekłej białaczce limfocytowej).Organizatorzy chcą również zachęcić Polaków do stałej obserwacji swojego organizmu i stanu zdrowia, w tym do regularnej kontroli węzłów chłonnych.

W ramach tegorocznej akcji edukacyjnej „Zapytaj Bliskich o zdrowie” Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zaprasza Polaków do aktywnego uczestnictwa w akcji poprzez złożenie Babci/Dziadkowi życzeń oraz przeprowadzenie rozmowy o objawach chłoniaków.

Partnerem akcji jest firma Roche Polska.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie http://www.przebisnieg.org/ oraz 
na stronie akcji na Facebooku:https://www.facebook.com/events/462239370498975/

O chłoniakach:

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Istnieje około 70 rodzajów chłoniaków. Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki ziarnicze i nieziarnicze. Przyczyny ich powstawania ciągle nie są znane. Wg ostatnich danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 55. roku życia – ok. 65% wszystkich chorych na chłoniaki. Symptomy towarzyszące chłoniakom często przypominają objawy zwykłego przeziębienia i są lekceważone, a choroba jest zazwyczaj wykrywana dopiero w stadium zaawansowanym. Posiadanie wiedzy na temat chłoniaków, w tym znajomość ich objawów, zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie skutecznego leczenia ratującego lub przedłużającego życie.

Jakie są objawy chłoniaka

Objawy chłoniaka nie są charakterystyczne i często przypominają objawy zwykłego przeziębienia. Bardzo ważne jest, aby wszystkie niepokojące objawy, które utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. 

 

Najczęściej występujące objawy chłoniaków

1.    Powiększone węzły chłonne

2.    Osłabienie

3.    Znaczna utrata masy ciała

4.    Nieuzasadnione zmęczenie

5.    Podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny

6.    Obfite nocne poty

7.    Długo utrzymujący się kaszel lub duszność

8.    Uporczywe swędzenie skóry