Media Release

Warszawa, 23.07.2015

28 lipca Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby

Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby obchodzimy w Polsce po raz piąty.

 

28 lipca, już po raz piąty będziemy w Polsce obchodzili, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby. Polska jest jednym z ponad 100 krajów, w których obchodzone jest to święto. Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby został ustanowiony w celu propagowania wiedzy o wirusowych zapaleniach wątroby (WZW) i podkreślenia wagi tego problemu zdrowotnego. W tym roku celem obchodów jest uświadomienie jak największej liczby osób na całym świecie o tym, że każdy może mieć realny wpływ na zapobieganie WZW.

W Polsce obchody tego święta, jak co roku przygotowało Stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymi „Hepa-Help” oraz Fundacja Gwiazda Nadziei.  

Bezpłatne badania przesiewowe w 12 miastach Polski

We wtorek 28 lipca 2015 w Gdańsku, Bydgoszczy, Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, Kielcach, Opolu, Katowicach, Gliwicach, Tychach, Dąbrowie Górniczej i Rzeszowie wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV. Lista adresowa punktów, w których można wykonać badanie dostępna jest na stronie www.gwiazdanadziei.pl

Akcję realizuje Fundacja "Gwiazda Nadziei" - członek World Hepatitis Alliance (WHA) oraz European Liver Patients Associations.

Akcja informacyjno-edukacyjna w Łodzi

W najbliższy weekend (25-26 lipca) w ośrodku rekreacyjnym Arturówek, koło Lasu Łagiewnickiego odbedzie się akcja edukacyjna realizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymi „Hepa-Help”. Zespoły wolontariuszy ze stowarzyszenia będzie można znaleźć koło zbiorników wodnych, a także na  trasach turystycznych Arturówek – klasztor Św. Antoniego oraz Łagiewniki – Arturówek (w sobotę w godz. 10-18, a w niedzielę w godz. 10-16). Na wszystkich chętnych będą czekały materiały informacyjne i koszulki kampanii „Cichy zabójca WZW C”. 

Z porad członków stowarzyszenia będą mogli skorzystać również pacjenci Przychodni Specjalistycznej na terenie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. Akcja edukacyjno-informacyjna odbędzie się tam w poniedziałek, 27 lipca, w godz. od 10 do 12. Zwieńczeniem obchodów Światowego Dnia WZW w Łodzi będzie konferencja naukowo edukacyjna z udziałem lekarzy i władz miasta. Odbędzie się ona 28 lipca w godz 14 – 16, w sali konferencyjnej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego (budynek H) w Łodzi. Więcej informacji na temat obchodów na stronie www.hepahelp.pl