Media Release

Warszawa, 24.07.2012

Roche Polska wspiera obchody Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby

28 lipca w Polsce obchodzony jest - ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

 

n/a

Problem wirusowych zapaleń wątroby typu B lub C dotyka, co 12–tą osobę na świecie. Większość z nich nie jest świadoma swojej choroby, ponieważ przez wiele lat nie daje ona żadnych objawów. Bardzo często zakażenia HCV i HBV wykrywane są przypadkowo lub po wielu latach, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, takich jak zwłóknienie, marskość lub rak wątrobowo – komórkowy - alarmują eksperci WHO1.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest „cichym zabójcą”, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Może do niego dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Z okazji Światowego Dnia Wirusowych Zapaleń Wątroby w całej Polsce zaplanowano różnego rodzaju wydarzenia edukacyjne i społeczne. W dniach od 23 do 28 lipca w warszawskim metrze oraz w wyposażonych w monitory autobusach będzie emitowany spot edukacyjny nt WZW typu C. W Łodzi od 26 do 28 lipca w ramach akcji edukacyjnej „Profilaktyczny Trambus” po ul. Piotrkowskiej będzie kursował zabytkowy tabor, w którym lekarze i pacjenci będą udzielali informacji na temat wirusowych zapaleń wątroby. Inicjatorem powyższej akcji jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymii Hepa- Help.  Wydarzenia wspiera firma Roche Polska.

Więcej informacji na stronach:  

www.worldhepatitisday.info
www.wzwc.pl
www.facebook.com/WZWtypuC

 

[1]. www.worldhepatitisday.info