Media Release

Warszawa, 12.11.2013

Poszerzamy HERyzonty

Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Fundacja „Alivia” zainaugurowały kampanię edukacyjną„Poszerzamy HERyzonty”.

 

Do poszerzania HERyzontów, czyli wiedzy na temat raka piersi i roli, jaką odgrywają w jego rozwoju receptory HER, zachęcały stowarzyszenia pacjentów oraz ambasadorzy kampanii m.in. Justyna Kowalczyk, Kinga Baranowska, Iwona Guzowska, Sławomir Chmura.

„W raku piersi niezwykle istotna jest wiedza o tzw. receptorze HER. Jego nadekspresja oznacza dla pacjentki ostrzejszy przebieg choroby, a kiedyś – gorsze rokowania. Dziś o rodzinie HER wiemy już więcej. Najpierw odkryto wagę receptora HER2, obecnie wiemy już o istnieniu rodziny HER, w skład, której wchodzą receptory: HER1, HER2, HER3 i HER4. To jest wiedza, którą każda pacjentka powinna mieć. Każda powinna poszerzać swoje HERyzonty” – apeluje Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki. 

Według WHO rak piersi jest najczęściej występującym wśród kobiet nowotworem oraz drugim najbardziej powszechnym nowotworem na świecie.[1] Nowotwór typu HER2 dodatni (HER2 plus, HER2+) to rodzaj nowotworu występujący u ok. 20% chorych na raka piersi oraz u 16% cierpiących na raka żołądka. Charakteryzuje się tym, iż rozwija się znacznie szybciej niż inne nowotwory i częściej powoduje przerzuty. Leczenie nowotworu z nadekspresją receptora typu HER2 dodatniego polega na blokowaniu tego receptora. W praktyce oznacza to, że chory na raka HER2+, choć ma bardziej złośliwą postać nowotworu, dzięki stwierdzeniu tego faktu, ma większą szansę na skuteczne leczenie.

Więcej informacji na stronie kampanii www.heryzonty.pl.

[1] WHO 2003 (http://www.who.int/mediacentre/releases/2003/pr27/en/).