Media Release

Warszawa, 30.09.2013

Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych

Tegoroczny wrzesień po raz pierwszy w Polsce obchodzony był jako „Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych”. Stowarzyszenia wspierające kobiety chore na nowotwory intymne zwracają szczególną uwagę na trudno wykrywalny, lecz dość częsty nowotwór, jakim jest rak jajnika. Większy dostęp do informacji o przebiegu tej choroby, sposobach jej leczenia i znaczeniu specjalistycznej opieki ginekologa-onkologa może pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości życia kobiet zmagających się z chorobą oraz ich bliskich.

 

Nowotwory ginekologiczne (m.in. rak jajnika, szyjki i trzonu macicy) stanowią poważny odsetek wszystkich nowotworów, na jakie zapadają Polki. Z ich powodu każdego roku 
w Polsce umiera blisko 6 tysięcy kobiet [1]. Dla organizacji pacjentów wspierających chore onkologicznie kobiety szczególnie ważne jest szerzenie wiedzy o przebiegu ginekologicznych chorób nowotworowych i ich skutkach dla zdrowia oraz życia intymnego pacjentek. Istotne jest także uświadamianie chorych o roli ginekologów o specjalizacji onkologicznej oraz psychologów w procesie efektywnego leczenia. Ważne jest również informowanie chorych i ich bliskich, że warto szukać informacji o możliwościach leczenia, gdyż w kilku ostatnich dekadach medycyna dokonała w tej dziedzinie znaczącego postępu.

Rak jajnika – jeden z najczęstszych nowotworów kobiecych 
W krajach rozwiniętych rakiem jajnika jest zagrożona 1 na 70 kobiet [2], a na całym świecie odnotowuje się ok. 230 tysięcy zachorowań rocznie [3]. Objawy, na które uskarżają się chore na raka jajnika (m.in. biegunki, zaparcia, niestrawność, uczucie pełności w jamie brzusznej, brak apetytu czy uczucie zmęczenia) przypisywane są zazwyczaj innym, mniej poważnym schorzeniom. Nowotwór ten zwykle wykrywany jest, więc w zaawansowanym stadium, którego cechą charakterystyczną jest wodobrzusze (nagromadzenie płynu w jamie otrzewnowej).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach organizacji działających na rzecz pacjentek ginekologiczno-onkologicznych:
www.stowarzyszenie-magnolia.org – Stowarzyszenie Magnolia
www.sanitas.sanok.pl – Stowarzyszenie Sanitas
www.ruchspoleczny.org.pl – Polskie Amazonki Ruch Społeczny

 

[1] http://eu-cancer.iarc.fr/EUCAN/Country.aspx?ISOCountryCd=616. Dane uwzględniają liczbę zgonów z powodu raka szyjki macicy, trzonu macicy i jajnika w 2012 r.

[2] Garcia, et al. Global cancer facts and figures 2007. Atlanta: American Cancer Society 2009

[3] WHO GLOBOCAN 2008