Media Release

Warszawa, 04.09.2012

Bezpłatne badania anty-HCV dla mieszkańców powiatu mikołowskiego

Mieszkańcy powiatu mikołowskiego od początku września br w wybranych placówkach na terenie powiatu oraz w laboratoriach DIAGNOSTYKA w Katowicach i Tychach mogą wykonać nieodpłatnie badanie anty-HCV w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C.

 

Program skierowany jest do młodzieży i dorosłych. Warunkiem wykonania testu jest okazanie podczas rejestracji do badania dokumentu /ze zdjęciem/ potwierdzającego stałe zameldowanie na terenie powiatu. Osoby niepełnoletnie, aby skorzystać z badania, zobowiązane są do przyjścia z rodzicem lub opiekunem.

Akcja organizowana jest przez Fundację „Gwiazda Nadziei” oraz Samorząd powiatu mikołowskiego, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny objął wydarzenie swoim honorowym patronatem.

Fundacja „Gwiazda Nadziei” jest jednym z partnerów kampanii „Cichy Zabójca WZW C – działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”zainicjowanej w 2010 roku przez Polską Grupę Ekspertów HCV, Fundację „Gwiazda Nadziei” i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV „Prometeusze” przy wsparciu firmy Roche Polska. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C poprzez wskazanie na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja Polaków do wykonywania testów na obecność wirusa HCV we krwi.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest ”cichym zabójcą”, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i nie medycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w salonie fryzjerskim. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.     

Więcej informacji na stronie www.wzwc.pl oraz na stronie www.gwiazdanadziei.pl.