Media Release

Warszawa, 09.10.2012

Bezpłatne badania anty- HCV dla mieszkańców Starachowic i gminy Brody

Bezpłatne testy w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C są dostępne dla mieszkańców Starachowic i gminy Brody. Badania rozpoczynają się 10 października i potrwają do wykorzystania puli testów. Akcja realizowana jest w ramach kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.

 

 Badania rozpoczynają się 10 października i potrwają do wykorzystania puli testów. 

Z badań mogą skorzystać mieszkańcy Starachowic i gminy Brody w wieku od 18 do 60 lat, którzy dotychczas nie byli leczeni w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. 

W Starachowicach badania można w dwóch placówkach, które mieszczą się przy ul. Radomskiej 70:

 - Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej, poniedziałek-piątek: godzina: 07:00 – 14:00

- Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej, „Medyk”, poniedziałek – piątek, godzina: 07:00 – 18:00

Badania można wykonać również w Ośrodku Zdrowia NZOZ Panaceum w Brodach przy ul. Aptecznej 2 od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 11:00.

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium. Nieleczone i nierozpoznane zakażenie HCV może prowadzić do marskości i raka wątroby.

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Pozostała większość nadal pozostaje anonimowa. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie świętokrzyskim przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 24  000 mieszkańców, a w samych Starachowicach u około 1000. W gminie Brody problem zakażeń HCV może dotyczyć ok. 200 mieszkańców.

 

Więcej informacji na:

www.wzwc.pl,

www.facebook.com/WZWtypuC