Media Release

Warszawa, 26.03.2013

Akcja edukacyjna „Jajko mądrzejsze od kury”

Akcja edukacyjna „Jajko mądrzejsze od kury”, zorganizowana po raz drugi przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości, została skierowana szczególnie do matek i córek, aby zwrócić ich uwagę na problem, jakim jest rak jajnika.

 

Nowotwór ten nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą – rozwija się podstępnie, nie dając początkowo żadnych charakterystycznych objawów, przez co większość kobiet trafia do lekarza z zaawansowaną chorobą, gdy jest już za późno na wyleczenie. W Polsce na raka jajnika zapada rocznie ok. 3400 kobiet, a umiera aż 2500[1]

„Zachęcam wszystkie kobiety, aby raz do roku pojawiły się u swojego lekarza ginekologa. Wiem z własnego doświadczenia, że taka wizyta może uratować życie, zwłaszcza w przypadku raka jajnika, który nie jest możliwy do wykrycia bez wykonania odpowiednich badań, np. USG dopochwowego” – mówi Ida Karpińska, prezes ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

„Lekarz ginekolog to najważniejszy lekarz każdej kobiety, zarówno młodszej, jak i starszej. Wizyta raz do roku to po prostu obowiązek. Lekarz zapewne przeprowadzi wówczas badania: cytologię, badanie piersi, usg ginekologiczne. Cytologia i USG ginekologiczne są bardzo ważne i powinny być wykonywane regularnie ” – mówi dr Monika Łukasiewicz.

Więcej informacji na stronie www.kwiatkobiecosci.pl

Akcję „Jajko mądrzejsze od kury” wsparła firma Roche Polska.

[1] Dane podane za Ogólnopolską Organizacją Kwiat Kobiecości