Media Release

Warszawa, 10.10.2013

Światowy Dzień Reumatyzmu

Światowy Dzień Reumatyzmu, przypadający 12 października, obchodzony jest na świecie od 1996 roku. Choroby o podłożu reumatycznym są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie.

 

Szacuje się, że na choroby o podłożu reumatycznym cierpi ponad 103 mln Europejczyków i 9 mln Polaków. [1]  To około 300 odmiennych schorzeń, które różnią się objawami i przebiegiem. Jednymi z najczęstszych chorób reumatycznych są: młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy (SLE), zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK).

Wokół chorób reumatycznych funkcjonuje wiele nieprawdziwych przekonań. A choroby te, jak się powszechnie sądzi, nie dotykają jedynie ludzi starszych, do ich powstawania nie przyczynia się klimat ani niewłaściwa dieta, nie są w pełni wyleczalne, nie ograniczają się jedynie do dolegliwości bólowych[2]

Przyczyny  chorób reumatycznych  są  różne i często nie w pełni poznane, objawy zaś  zmienne i bardzo zróżnicowane. W  najczęstszych chorobach reumatycznych jak reumatoidalne zapalenie stawów (rzs), zesztywniajace zapalenie stawów kręgosłupa (zzsk) czy łuszczycowe zapalenie stawów (łzs) dominującym objawem jest ból. Ból, który dotyczy stawów i struktur okołostawowych jak i  ból  stawów kręgosłupa. Dolegliwościom tym towarzyszy obrzęk  a stawy mogą być cieplejsze. Drugim bardzo ważnym objawem jest sztywność poranna stawów, która ustępuje  w ciągu dnia    i po stopniowym “rozruszaniu”. Pacjent z chorobą reumatyczną może też odczuwać mniej specyficzne dolegliwości jak osłabienie, utrata wagi ciała i  mieć objawy depresji. [3]

Z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu Instytut Reumatologii w Warszawie organizuje w dniach 12 i 13 października wykłady otwarte dla pacjentów i ich rodzin pod wspólnym hasłem: „Żyj lepiej. Starzej się pogodnie”. Więcej informacji na ten temat jest dostępnych na stronie : http://www.dzienreumatyzmu.pl/.

[1] http://3majmysierazem.pl/swiatowy-dzien-reumatyzmu.html

[2] http://www.dzienreumatyzmu.pl/node/17

[3] http://www.dzienreumatyzmu.pl/node/17