Media Release
Warszawa, 10.10.2013
Światowy Dzień Reumatyzmu
Światowy Dzień Reumatyzmu, przypadający 12 października, obchodzony jest na świecie od 1996 roku. Choroby o podłożu reumatycznym są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie.
Szacuje się, że na choroby o podłożu reumatycznym cierpi ponad 103 mln Europejczyków i 9 mln Polaków. [1] To około 300 odmiennych schorzeń, które różnią się objawami i przebiegiem. Jednymi z najczęstszych chorób reumatycznych są: młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy (SLE), zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK).
Wokół chorób reumatycznych funkcjonuje wiele nieprawdziwych przekonań. A choroby te, jak się powszechnie sądzi, nie dotykają jedynie ludzi starszych, do ich powstawania nie przyczynia się klimat ani niewłaściwa dieta, nie są w pełni wyleczalne, nie ograniczają się jedynie do dolegliwości bólowych[2]
Przyczyny chorób reumatycznych są różne i często nie w pełni poznane, objawy zaś zmienne i bardzo zróżnicowane. W najczęstszych chorobach reumatycznych jak reumatoidalne zapalenie stawów (rzs), zesztywniajace zapalenie stawów kręgosłupa (zzsk) czy łuszczycowe zapalenie stawów (łzs) dominującym objawem jest ból. Ból, który dotyczy stawów i struktur okołostawowych jak i ból stawów kręgosłupa. Dolegliwościom tym towarzyszy obrzęk a stawy mogą być cieplejsze. Drugim bardzo ważnym objawem jest sztywność poranna stawów, która ustępuje w ciągu dnia i po stopniowym “rozruszaniu”. Pacjent z chorobą reumatyczną może też odczuwać mniej specyficzne dolegliwości jak osłabienie, utrata wagi ciała i mieć objawy depresji. [3]
Z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu Instytut Reumatologii w Warszawie organizuje w dniach 12 i 13 października wykłady otwarte dla pacjentów i ich rodzin pod wspólnym hasłem: „Żyj lepiej. Starzej się pogodnie”. Więcej informacji na ten temat jest dostępnych na stronie : http://www.dzienreumatyzmu.pl/.
[1] http://3majmysierazem.pl/swiatowy-dzien-reumatyzmu.html