Media Release

Warszawa, 14.11.2012

Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. To szczególnie ważny moment nie tylko dla osób z tą chorobą i ich bliskich, ale nas wszystkich – szacuje się, że w Polsce jest ok. 750 tysięcy osób, które nie wiedzą o tym, że mają cukrzycę. Co trzeba o niej wiedzieć, o czym pamiętać?

 

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF - International Diabetes Federation) oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO - World Health Organization). Głównym celem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie objawów tej choroby, przyczyny jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania późnym powikłaniom cukrzycy. Kolor niebieski oraz niebieski pierścień to symbole osób z cukrzycą i Światowego Dnia Cukrzycy. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Cukrzycy jest „Chrońmy swoją przyszłość”.

W Polsce jest 2,6 mln osób z cukrzycą, z czego aż 750 tysięcy nie zdaje sobie z tego sprawy[1].

Cukrzyca? - Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!

Aktywność fizyczna, właściwe odżywianie i regularna samokontrola stężenia glukozy we krwi są jednymi z kluczowych elementów terapii cukrzycy, która na celu osiągnięcie jak najlepszej kontroli cukrzycy, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Przy prowadzeniu samokontroli pomocne są nowoczesne urządzenia - glukometry, które towarzyszą osobom z cukrzycą przez cały czas i pozwalają na samokontrolę glikemii (ważna część terapii cukrzycy), takie jak np. Accu-Chek Performa Nano. Jego funkcje, takie jak możliwość ustawienia alarmów przypominających, podświetlany wyświetlacz oraz szybkość pomiaru pozwalają osobom z cukrzycą na łatwą i błyskawiczną samokontrolę poziomu cukru we właściwym momencie, niezależnie od okoliczności - również w szkole, na treningu czy w pracy. To znacznie ułatwia prowadzenie aktywnego trybu życia.

Doskonałym przykładem na to, że z cukrzycą można realizować swoje pasje jest Michał Jeliński - polski wioślarz, czterokrotny mistrz świata, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, ambasador kampanii „Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!”. „Od początku staram się mówić wszędzie, że cukrzyca nie przeszkadza w realizacji marzeń i celów. – mówi Michał Jeliński. - Nie chodzi oczywiście wyłącznie o uprawianie sportu, ale wszystkiego, co dotyczy tego, do czego dążymy w życiu. Jeśli w moim życiu cukrzyca nie stanęła na drodze w realizacji marzeń, to myślę, że warto to pokazywać innym i robić swoje”

Kampanię Mam pasję! Cukier mi nie podskoczy!” wspiera firma Roche Diagnostics Polska. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na www.facebook.com/mampasje

Cukrzycowe ABC
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, co może być wynikiem defektu wydzielania i/lub działania insuliny. 

Cukrzyca typu 1 najczęściej występuje u osób młodych lub młodych dorosłych. Cechuje ją bezwzględny niedobór insuliny co oznacza, że od początku rozpoznania osoba chora wymaga leczenia insuliną.

Cukrzyca typu 2 występuje dużo częściej - u ponad 90 % chorych, zazwyczaj w późniejszym wieku. W przypadku cukrzycy typu 2 zaburzone jest działanie insuliny (tzw. insulinooporność), a także jej wydzielanie. Osoby te na początku są leczone dietą i lekami doustnymi, a na pewnym etapie choroby zwykle będą wymagały leczenia insuliną.

Najczęstsze objawy cukrzycy: wzmożone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, osłabienie i senność, chudnięcie.

[1] „Raport – Społeczny obraz cukrzycy”; Koalicja na rzecz walki z cukrzycą, 14 listopada 2010r