Media Release

Warszawa, 14.11.2013

Światowy Dzień Cukrzycy – 14 listopada

Komunikat Roche Diagnostics Polska

Reportaż filmowy o mistrzu olimpijskim na Światowy Dzień Cukrzycy.

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w serwisie YouTube można już obejrzeć reportaż o polskim mistrzu olimpijskim chorym na cukrzycę typu 1, który realizuje marzenia i osiąga najwyższe trofea sportowe.

 

Dnia 14 listopada na całym świecie będzie obchodzony Światowy Dzień Cukrzycy, ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie objawów tej choroby i zapobiegania późnym powikłaniom cukrzycy.

Z tej okazji firma Roche Diagnostics Polska przygotowała i udostępniła w serwisie YouTube reportaż filmowy, którego bohaterem jest Michał Jeliński, wioślarz z cukrzycą typu 1, który zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i cztery mistrzostwa świata.  

Michał miał 23 lata, kiedy usłyszał od lekarza, że ma cukrzycę typu 1. Jego kariera sportowa stanęła pod znakiem zapytania. Jednak się nie poddał. Film opowiada o życiu Michała z cukrzycą, jego codziennych zmaganiach z chorobą, ale też o tych wielkich sukcesach sportowych, które pomimo przeszkód osiągnął. O odwadze i niezłomności bohatera opowiadają w reportażu jego bliscy, trener i przyjaciele z drużyny. Sam Michał udowadnia w nim, że dramatyczna diagnoza nie musi wywrócić całego życia do góry nogami, że z cukrzycą można normalnie funkcjonować, uprawiać sport i cieszyć się życiem.

  1. Link do reportażu o Michale Jelińskim, mistrzu olimpijskim z cukrzycą  : http://www.youtube.com/watch?v=acax6nmmWdo
  2. Kod do bezpośredniego wstawienia reportażu z YouTube na stronę internetową: 
    <iframe frameborder="0" height="315" scrolling="auto" src="//www.youtube.com/embed/acax6nmmWdo?rel=0" width="420"></iframe>

Podstawowe informacje o cukrzycy

Cukrzyca uznana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Objawia się przede wszystkim podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Wyróżniamy dwa typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się tym, że trzustka wytwarza bardzo niewielkie ilości insuliny lub nie wytwarza jej wcale. Pojawia się najczęściej u dzieci i osób młodych. Cukrzyca typu 2 występuje, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie właściwie wykorzystać wyprodukowanej insuliny. Przewlekła hiperglikemia (bardzo wysoki poziom cukru we krwi) może być dla człowieka bardzo niebezpieczna, powodować uszkodzenia lub zaburzenia czynności różnych narządów, np. kończyn dolnych, nerek, oczu, nerwów czy serca. Cukrzyca wymaga zmian w życiu, jest ciężką i nieuleczalną chorobą, ale można z nią żyć normalnie, spełniając swoje marzenia, na co dowodem są wszystkie historie o niesamowitych pasjach realizowanych przez osoby z cukrzycą skupione na profilu www.facebook.com/mampasje, oraz sukcesy Michała Jelińskiego – złotego medalisty na Olimpiadzie w Pekinie.

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 3 miliony osób z cukrzycą, z czego 1 milion osób nie wie o swojej chorobie.