Media Release

Warszawa, 09.10.2012

„A co Ty wiesz o raku jelita grubego?”

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO zorganizowało kolejną edycję warsztatów edukacyjnych poświęconych nowotworowi jelita grubego pod hasłem „A co Ty wiesz o raku jelita grubego?”

 

Spotkania z udziałem lekarzy – onkologa, psychologa i dietetyka zostały przygotowane z myślą o osobach chorych, ich bliskich, ale także wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o profilaktyce i leczeniu raka jelita grubego. Celem warsztatów edukacyjnych, które odbyły się m.in. we Włocławku, Zielonej Górze, Ostrowcu Świętokrzyski i Warszawie było zwrócenie uwagi na profilaktykę tego nowotworu, w tym szczególnie na wagę badań okresowych. Akcję wsparła firma Roche Polska.

– Większość chorych po informacji, że mają raka, przeżywa szok, a następnie walczy z chorobą, szukając ratunku na wiele różnych sposobów. Rzetelna wiedza pozyskana z pewnych źródeł i wsparcie ze strony lekarza prowadzącego oraz bliskich pozwalają oswoić się z nową sytuacją. Chorzy, którzy są poinformowani o swojej chorobie i otoczeni opieką łagodniej przechodzą kryzysy psychiczne i lepiej współpracują z lekarzami, aby przeciwdziałać dalszemu rozwojowi choroby – powiedział Andrzej Piwowarski, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO.

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO powstało w 1987 r. w Poznaniu (stowarzyszenie powstało pod nazwą Polskie Towarzystwo Opieki nad Chorymi ze Stomią POL-ILKO, nowa nazwa funkcjonuje od 2008 roku). Obecnie posiada 20 oddziałów i kilka klubów w całej Polsce. Organizacja jest stowarzyszona w Europejskim (EOA) oraz Światowym Stowarzyszeniu Stomijnym (IOA). Podstawowym celem towarzystwa jest troska i dbanie o możliwie jak najlepsze życie osób ze stomią. W tym celu prowadzi odpowiednią politykę informacyjno-szkoleniowo-profilaktyczną. Prowadzi także działania mające na celu zapobieganie chorobom układu pokarmowego, propagowaniu terminowych badań specjalistycznych oraz promowaniu zdrowego trybu życia. Więcej informacji na stronie: http://www.polilko.pl/