Media Release

Warszawa, 07.06.2013

8 czerwca, Gdańsk, "Piknik na zdrowie” - bezpłatne badania w kierunku WZW C

Podczas pikniku „Na Zdrowie” 8 czerwca 2013 mieszkańcy Gdańska i okolic będą mogli bezpłatnie przebadać się w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Organizatorzy kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” przygotowali dla chętnych aż 300 testów anty-HCV.

 

Z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18-60 lat, które dotychczas nie były leczone w tym kierunku. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

Bezpłatne testy będzie można wykonać w specjalnie na tę okazję zorganizowanym punkcie pobrań w rektoracie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3a.  Dodatkowo w namiocie kampanii podczas pikniku „Na Zdrowie” od godziny 11: 00, 8 czerwca będzie dyżurował ekspert, lekarz chorób zakaźnych, specjalizujący się w tematyce Wirusowych Zapaleń Wątroby. 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C często jest określane cichym zabójcą, gdyż zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo. – Zakażenie może przez kilkadziesiąt lat nie powodować żadnych dolegliwości. Najczęściej wykrywane jest przypadkowo, na przykład podczas akcji takiej jak ta – podkreśla dr Krystyna Witczak-Malinowska wojewódzki konsultant chorób zakaźnych, specjalista z zakresu chorób zakaźnych i chorób wewnętrznych z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium. Nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu c może doprowadzić do marskości i rozwoju raka wątroby – ostrzega dr Witczak - Malinowska.

Badania realizowane są w ramach w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”

O Kampanii
Organizatorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” jest firma Roche Polska wraz z Partnerami: Polską Grupę Ekspertów HCV, Fundacją „Gwiazda Nadziei”, Fundacją Edukacji Społecznej, Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatropopowymi „Hepa-Help”, Polskimi Amazonkami Ruch Społeczny. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C poprzez wskazanie na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja Polaków do wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi. Więcej o kampanii na stronie www.wzwc.pl.