Media Release

Warszawa, 24.07.2013

28 lipca, Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby (WZW). Polska jest jednym z ponad 100 państw corocznie włączających się w obchody tego dnia. Ideą tego wydarzenia jest przełamywanie milczenia otaczającego jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów. Z wirusami HBV i HCV żyje w sumie ponad 500 milionów osób na całym świecie.

 

Z okazji Światowego Dnia WZW Fundacja „Gwiazda Nadziei”, działająca w imieniu międzynarodowej organizacji World Hepatitis Alliance (WHA) oraz Stowarzyszenie „Hepa- Help” organizują akcje mające na celu uświadomienie społeczeństwu wagę problemu, jakim są wirusowe zapalenia wątroby (WZW). Akcje te wspiera firma Roche Polska.

  • Bezpłatne badania w kierunku WZW B i C w CH Blue City w Warszawie – 28 lipca br.

W niedzielę 28 lipca w Warszawie, w CH Blue City, w centrum medycznym ENEL- MED., w godzinach 10:00 – 18:00 będzie można wykonać bezpłatnie badania w kierunku WZW B i WZW C. W tym dniu odbędzie się również światowe bicie rekordu GuinnessaO godzinie 12.00 uczestnicy wydarzenia, w geście poparcia Światowego Dnia WZW,  dla  odegrają scenkę przedstawiającą znany japoński symbol – trzy mądre małpy, które nic nie widzą, nic nie słyszą i nic nie mówią. Wszyscy, niezależnie od płci, wieku i szerokości geograficznej zaproszeni są do wykonania gestu, który może zmotywować innych do działania. W ubiegłym roku w ciągu 24 godzin w akcji tej wzięło udział 12 588 osób z 22 krajów.

Organizatorem obchodów jest Fundacja „Gwiazda Nadziei” we współpracy z międzynarodową organizacją World Hepatitis Alliance (WHA).

  •  Akcja edukacyjna w Arturówku koło Łodzi

Natomiast w dniach od 25 do 28 lipca w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Arturówku niedaleko Łodzi zostanie przeprowadzona akcja edukacyjna na temat chorób wątroby zainicjowana przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymi Hepa-Help. 

Według szacunków WHA wirusami HBV i HCV, powodującymi Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B i C,  żyje w sumie ponad 500 milionów osób na całym świecie. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż HIV. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z wirusem HBV miało kontakt 2/3 populacji świata, a zakażonych jest ok. 350 mln osób. W Polsce liczbę zakażonych szacuje się na ok. 570 tysięcy. Jest to drugi po tytoniu najbardziej powszechny czynnik rakotwórczy. Wirusem HCV z kolei, jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, jest zakażonych około 3% światowej populacji – od 170 do 200 milionów ludzi. Każdego roku grupa ta powiększa się o kolejne 3-4 miliony.

Więcej informacji na stronach:

http://www.worldhepatitisalliance.org/en/

www.wzwc.pl

www.gwiazdanadziei.pl

www.hepahelp.pl