Media Release

Warszawa, 25.11.2013

26 października - Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

26 października, po raz dziewiąty, obchodzony jest jako Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Celem obchodów jest promowanie transplantologii oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa polskiego na temat procedur związanych z przeszczepami, a także przekazywaniem organów po śmierci.

 

Z tej okazji stowarzyszenia pacjentów i inne organizacje działające na rzecz rozwoju polskiej transplantologii inicjują akcje społeczne i edukacyjne na temat świadomego dawstwa narządów, szpiku oraz kości.

W Polsce do końca września 2013 wykonano 1164 transplantacji narządów miąższowych (nerka, trzustka, wątroba, serce, płuca). Ponadto w polskich ośrodkach transplantacyjnych wykonuje się przeszczepy tkanek - szpiku, rogówki, wysp trzustkowych, a także przeszczepy twarzy. W 2012 roku wykonano w Polsce rekordową liczbę ponad 1500 przeszczepów. Nadal jednak blisko 2500 pacjentów czeka na nowe organy. Najczęściej jest to ich jedyna szansa na przedłużenie życia.

Pierwszy przeszczep narządu (nerki) miał miejsce w roku 1954 w USA, a pierwszy przeszczep serca odbył się w Kapsztadzie w roku 1967, lekarze z RPA w samym tym roku też z sukcesem przeszczepili po raz pierwszy wątrobę. Polscy lekarze pierwsze próby przeszczepiania narządów od zmarłych dawców podjęli już w 1965 roku. Rok 1985 to wielki sukces polskiej transplantologii i pierwszy przeszczep serca w naszym kraju, wykonany przez profesora Zbigniewa Religę. Ostatnie lata to olbrzymi postęp w dziedzinie transplantologii, dzięki któremu możliwe jest między innymi przeszczepianie twarzy. Pierwszy przeszczep twarzy wykonali lekarze w Barcelonie w 2010 roku, a polscy lekarze w roku 2013.

 

Więcej informacji na stronach stowarzyszeń i organizacji zajmujących się tematyką transplantacji i dawstwa narządów: