Media Release

Warszawa, 03.03.2015

Marzec Miesiącem Świadomości Raka Jajnika

W marcu po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Miesiąc Świadomości Raka Jajnika.

 

Symbolem nowotworu jajnika jest turkusowa wstążeczka, dlatego właśnie tym kolorem 3 marca rozbłyśnie katowicki Spodek i wiele obiektów w innych miastach w całym kraju. Akcja realizowana jest w ramach kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej” (www.dlaniejmozemywiecej.pl). Wszystko po to, by zwrócić uwagę Polek na objawy, metody diagnostyki i leczenia jednego z najczęstszych nowotworów kobiecych. 

Choć w 2012 r. rak jajnika był piątym najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet w naszym kraju [1], Polki nie są świadome zagrożenia. Rak jajnika nie boli, daje jedynie niespecyficzne objawy, które kojarzone są raczej z układem trawiennym niż rozrodczym. Dlatego aż u 80 proc. chorych, raka jajnika wykrywa się w stadium zaawanasowanym [2]. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety po 50. roku życia, choć choroba dotyka również osoby młodsze[3].

W ramach obchodów Miesiąca Świadomości Raka Jajnika, turkusowy kolor rozświetli marcowe noce w kilku największych miastach Polski. Dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach 3 marca zostanie podświetlony katowicki Spodek. Już kolejnego wieczoru, 4 marca na kolor turkusowy podświetli się Galeria Echo w Kielcach, zaś tutejszy Świętokrzyski Urząd Wojewódzki dołączy do akcji w dniach 11-13 marca. W Poznaniu 10 marca na turkusowo zaświeci iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz kopuła INEA Stadionu w Poznaniu. Honorowy Patronat nad marcowymi obchodami Miesiąca Świadomości Raka Jajnika objął Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak. W Gliwicach wieczorem 12 marca na turkusowo zostanie podświetlona wieża radiostacji. Do akcji przyłączył się również Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, który 17 marca podświetli tamtejszy Most Zamkowy. W tym samym dniu w Sanoku na turkusowo zostanie podświetlony plac św. Michała, 19 marca – budynki Urzędu Miasta Ełku, 20 marca – Dom Kultury w Koninie. Zaś w weekend 21-22 marca podświetlony na turkusowo Stadion Miejski będą mogli podziwiać mieszkańcy Wrocławia. Dzięki uprzejmości Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie w trzecim tygodniu marca podświetlona będzie Kładka Ojca Bernatka. W akcję włączył się również Prezydent Miasta Opola. W marcu tradycyjnie podświetlony na niebiesko Most Piastowski będzie zwracał uwagę właśnie na problem raka jajnika. 

–  Przyłączenie się do akcji tak wielu miast z całej Polski pokazuje, że rak jajnika nie musi być jak dotąd tematem tabu. Nasze wspólne działania pomagają także uświadomić Polakom, jak ważne jest otoczenie troską osób zmagających się z rakiem jajnika – podkreśla Alina Pulcer, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia. – Podobnie jak inne nowotwory ginekologiczne choroba ta dotyka bardzo intymnych sfer życia kobiety, do tego naraża chorą na stygmatyzację. A przecież w zmaganiach z rakiem tak bardzo ważna jest nadzieja i siła psychiczna. Wspierając chorą, możemy jej realnie pomóc – apeluje Pani Prezes Alina Pulcer.

Dzięki wsparciu chorej, zmniejszyć może się odczuwany przez nią poziom stresu, co może pozytywnie przełożyć się na  rokowania[1]. Warto także szukać informacji o tym, jak radzić sobie z własnymi emocjami, a będąc osobą bliską chorej kobiety – poszukiwać sposobów mądrego współtowarzyszenia i przede wszystkim – nauczyć się otwarcie rozmawiać o chorobie nowotworowej i jej konsekwencjach. Przydatne wskazówki dla chorych kobiet, ich partnerów i przyjaciół można znaleźć na stronie kampanii (www.dlaniejmozemywiecej.pl). Można z niej również bezpłatnie pobrać specjalnie przygotowane poradniki w formacie PDF.

 

[1] Lutgendorf, Susan K. et al., Social Influences on Clinical Outcomes of Patients With Ovarian Cancer. Journal of Cinical Oncology, Aug 10, 2012: s.2889. Published online ahead of print at http://jco.ascopubs.org/content/30/23/2885,full on July 16, 2012, data pobrania: 16.01.2014 r.

[1] Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna http://onkologia.org.pl/raporty/ ,dostęp z 5 lutego 2015 r. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie. Dostępne na stronie

[2] American Cancer Society, http://www.cancer.org/cancer/ovariancancer/detailedguide/ovarian-cancer-detection dostęp z 5 lutego 2015 r. 

[3] Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna http://onkologia.org.pl/nowotwory-jajnika-c56/,dostęp z 5 lutego 2015 r.  . Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie. Dostępne na stronie