Media Release

Warszawa, 04.02.2014

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem – akcja profilaktyczno-edukacyjna na Rynku Starego Miasta w Warszawie

4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Polskie Amazonki Ruch Społeczny organizuje tego dnia badania profilaktyczne na Rynku Starego Miasta w Warszawie.  Wydarzenie wspiera firma Roche Polska.

 

Polskie Amazonki Ruch Społeczny kolejny rok działa na rzecz profilaktyki nowotworów. W Światowy Dzień Walki z rakiem organizuje happening  połączony z badaniami profilaktycznymi.

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem na Placu Zamkowym w Warszawie można wykonać badania profilaktyczne, w tym morfologię oraz test na obecność wirusa HCV, który powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). WZW C jest główną przyczyną jednego z najbardziej złośliwych nowotworów - raka wątrobowokomórkowego (HCC). W Europie 60% - 70% przypadków HCC spowodowana jest przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Nie istnieje szczepionka przeciwko WZW C. Jedynym sposobem walki z tą chorobą jest jej wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia.

Na Rynku Starego Miasta odbędą się także widowiskowe pokazy profesjonalnych łyżwiarzy figurowych oraz specjalnie przygotowana na tę okazję iluminacja świetlna w kolorze pomarańczowym, który jest symbolem akcji.  

Szczegółowe informacje znajdują się na stronach: www.rak.tosieleczy.plwww.ruchspoleczny.pl oraz FB.com/PolskieAmazonkiRuchSpoleczny i FB.com/Rak.ToSieLeczy.

Polskie Amazonki Ruch Społeczny to organizacja non profit, której celem jest działalność na rzecz chorych na raka oraz szerzenie profilaktyki onkologicznej. PARS jest szeroką platformą dialogu społecznego i współpracy międzyludzkiej. Więcej informacji na stronie: www.ruchspoleczny.org.pl.